Masa szamotowa

Masa szamotowa do zalewania to jakby płyta szamotowa w worku.
Przy użyciu tej masy można sporządzać masywne, ogniotrwałe elementy o dobrych właściwościach w sensie przewodzenia, magazynowania i oddawania ciepła tak, jak można tego oczekiwać po szamocie.
Jakie możliwości zastosowań istnieją?
- wylewanie warstw wyrównawczych i innych wylewek w budowie pieców akumulacyjnych; materiał o dużym udziale szamotu, który swoimi właściwościami dorównuje masywnym bryłom szamotu (płyty, cegły itd.)
- tworzenie dna paleniska lub powierzchni dennych kanałów ceramicznych
- samodzielne przygotowywanie masywnych elementów o prostych formach (płyty, belki,…) jako przykryć lub elementy nośne w obszarze wystawionym na działanie gorącego powietrza
- wykonywanie płyt szamotowych o dowolnych wymiarach
- tworzenie elementów konstrukcyjnych, kiedy normalne płyty szamotowe okazują się za krótkie
- tworzenie elementów wygiętych lub w inny sposób przestrzennie skomplikowanych za pomocą szalunku, w zależności od zapotrzebowania (np. wykonywanie wykorzystanych grzewczo nisz i powierzchni zaokrąglonych)
- inne zastosowania w budowie hipokaust
- inne zastsosowania w budowie pieców konwekcyjnych
Ważne:
Wewnątrz palenisk elementy wykonane z masy szamotowej należy powoli rozgrzewać, osuszać a następnie wypalać.
Rozgrzewanie począwszy od temperatury 20°C do 450°C w ciągu 4 godzin.
Tak przygotowanych płyt szamotowych nie wolno stosować jako płyt izolacyjnych ze względu na dobre przewodzenie ciepła.
Masa szamotowa do zalewania – stosowanie:
Przy zastosowaniach wymagających użycia jedynie niewielkiej ilości, przed użyciem dobrze wymieszać na sucho całą zawartość opakowania.
Suchą, wymieszaną masę najpierw dokładnie rozrobić w czystym wiadrze do płynnej konsystencji (za pomocą elektrycznego mieszadła).
Tak przygotowana zaprawa (stosunek wymieszania 1:5) musi zostać zużyta w przeciągu 15 minut.
Tworzenie płyt
- najpierw wylać cienką warstwę na szalunek pomocniczy
- jako zbrojenie zatopić siatkę z włókna szklanego; zaciągnąć dokładnie zaprawą
- następnie wylać kolejną warstwę zaprawy; wygładzić powierzchnię
- zapewnić jak najlepsze zespolenie płyty poprzez potrząsanie lub ściskanie
Warstwa wyrównawcza
- na wolną od pyłu powierzchnię rozlać równomiernie przygotowaną masę; zacierając i potrząsając zapewnić jak najlepsze zespolenie płyty
- należy uważać, aby nie przygotować zbyt rzadkiej masy
Czas reakcji
- po ok. 30 minutach można wykonywać następne prace
- po 4-6 godz. wylewka osiąga ostateczną twardość, elementy można ostrożnie transportować
- wszystkie czasy zależą od warunków panujących w otoczeniu (temperatura, wilgotność,…), od rodzaju podłoża i stosunku, w jakim zaprawa została wymieszana
Uwaga
Należy uważać, aby masa schła powoli.
W przeciwnym przypadku element mógłby utracić swoją trwałość.
Przy silnych obciążeniach statycznych wymagana jest siatka zbrojeniowa klasy AQ (np. AQ 20 o gęstości oczek 5x5 lub odpowiednie).
Ponadto należy w razie potrzeby zwiększyć grubość płyty.Zapytaj nas o cenę
Chcieliby Państwo otrzymać szczegółowy kosztorys.
Prześlij zapytanie
Pogotowie kominkowe 24h
Jesteśmy zawsze gotowi pomóc. Bezpieczeństwo to dla nas priorytet.
Skontaktuj się
Zastanawiasz się ?
Nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać? Nasi specjaliści mogą pomóc.
Zleć nam usługę
- Kuchnie kaflowe Kuchnie kaflowe to kwintesencja domowego ogniska. Cóż piękniejszego mogłoby być centralnym punktem kuchni. Dodajmy do tego możliwość ogrzewania i mamy wszystko czego potrzeba. Dzisiaj kuchnie kaflowe wracają do łask nie bez powodu. Piękno, romantyzm i rozsądne wykorzystanie energii cieplnej. Wykończeniem kuchni kaflowych są profesjonalne kafle piecowe Sommerhuber.
- Małe piece kaflowe Szamotowe piece kaflowe z fabryki Sommerhuber dzięki swojej smukłej budowie może być zainstalowany nawet w bardzo małych pomieszczeniach. Serce kompaktowego pieca kaflowego potrzebuje bardzo mało miejsca - masa akumulacyjna jest ustawiana bezpośrednio na piecu. Uzupełnieniem całości są przepiękne kafle piecowe.
- Wkłady kominkowe W porównaniu z tradycyjnym grzejnikami kominki są bardziej efektywne i piękniejsze. Zastosowanie odpowiedniego wkładu to ważny krok w wyborze kominka. W ofercie: wkłady wielkoformatowe, wkłady narożne, wkłady półokrągłe oraz z szybą pryzmatyczną. Wkłady kominkowe Spartherm to dobre rozwiązanie dla Twojego domu.
- Piece kaflowe Dobry piec kaflowy podoba się wszystkim i jest obecny w licznych domach, jako wysoki piec typowy dla miast albo jako wiejski piec izbowy. Zawdzięcza to zapewne temu, że stanowi przedmiot niejako ponadczasowy. Piec kaflowy to piękno ale także efektywne źródło ciepła. W ofercie firmy: wkłady piecowe, piece kaflowe z dużą szybą, piece kaflowe kumulacyjne, piece kaflowe typu kombi.
- Kominki Nic nie budzi więcej emocji w domowym otoczeniu niż atmosfera roztaczająca się wokół kominka. Kominki klasyczne doskonale komponują się z wnętrzami w starym stylu. W naszej ofercie także wkłady kominkowe, obudowy kominkowe, kominki elektryczne, kominki fokus. W ofercie wkłady kominkowe firmy SPARTHERM, które wyróżniają się eleganckim wyglądem i bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi.